Właściwości melasy

Melasa (https://www.bee.pl/9184-melasa) to słodki, ciemnobrązowy syrop powstający jako produkt uboczny w procesie rafinacji cukru. Nazywana bywa niekiedy, ze względu na swój kolor, "czarnym złotem".

Jak pozyskuje się melasę?

Melasę pozyskiwać można z kilku produktów, są to przede wszystkim buraki cukrowe, trzcina cukrowa oraz chleb świętojański (karob). Spożywany przez nas cukier to sacharoza. Melasa to natomiast syrop, który pozostaje po wykrystalizowaniu sacharozy. Syrop ten posiada niewiele cukru, jest za to bogaty w witaminy i minerały. Im ciemniejsza melasa, tym mniej cukru zawiera.

Jakie wartości odżywcze posiada melasa?

Melasa stanowi bogate źródło niacyny, witaminy B6, kwasów foliowego i pantotenowego oraz minerałów, takich jak żelazo, magnez, fosfor, miedź, selen. Melasa w większości składa się z węglowodanów i posiada dość wysoki indeks glikemiczny, zbliżony do indeksu czystego cukru. Przewagę zapewnia jej fakt, że jako nierafinowana, zawiera wszystkie wspomniane wcześniej witaminy i minerały, podczas gdy poddany rafinacji cukier jest ich pozbawiony. Co może być zadziwiające, melasa zawiera też pewną ilość, ważnych dla zdrowia, nienasyconych kwasów tłuszczowych, o działaniu przeciwutleniającym.

Prozdrowotne działanie melasy

Melasa jest zdecydowanie zdrowsza niż biały cukier. Zaobserwowano, że może ona pozytywnie wpływać na układ odpornościowy oraz nerwowy. Dodatkowo reguluje ciśnienie, wykazuje działanie antyoksydacyjne (czyli chroni komórki przed tzw. stresem oksydacyjnym) oraz może działać spowalniająco na starzenie się komórek. Niektóre badania wskazują, że może pozytywnie wpływać na produkcję testosteronu.

Zastosowanie melasy w przemyśle spożywczym

Melasa jest powszechnie stosowana jako zamiennik białego cukru, jak wspomniano wcześniej, jest bowiem od niego zdrowsza. Często wykorzystuje się ją w przemyśle cukierniczym oraz piekarniczym, a także do produkcji rumu, alkoholu etylowego, octu czy glicerolu (ogólnie w przemyśle fermentacyjnym). Melasa bywa także dodawana do paszy przeznaczonej dla zwierząt hodowlanych.