Indyk pieczony nadziewany sałatką selerową

INDYK PIECZONY NADZIEWANY SAŁATKĄ SELEROWĄ
(20—24 porcje)

1 młody indyk lub indyczka, kilka szerokich plastrów słoniny, 6 dkg margaryny, 4 dkg masło, sól, pieprz, pęczek natki pietruszki, 1—1,5 kg sałatki selerowej (w zależności od wielkości tuszki), kilka połówek włoskich orzechów, 1 cytryna, 5—10 połówek gruszek z kompotu, tyleż wiśni lub czereśni z kompotu, pietruszka naciowa, 1 pomarańcza

Skruszałą i sprawioną tuszkę umyć, wytrzeć i nasolić wewnątrz i z zewnątrz. Udka i pierś naszpikować słoniną i owinąć cienkimi, szerokimi plastrami słoniny. Do środka włożyć kawałek masła i pęczek natki pietruszki; osznurować. Włożyć do brytfanny na rozgrzany tłuszcz, wstawić do gorącego piekarnika i piec ok. 2 godz., często podlewając sosem i skrapiając wodą.

Jeśli indyk za bardzo się rumieni, przykryć papierem pergaminowym. Po upieczeniu usunąć słoninę. Wystudzonego indyka ułożyć na desce grzbietem do spodu. Naciąć ostrym nożem wzdłuż każdego boku aż do kości, oddzielając mięso z piersi. Pozostawić udka i skrzydła. Nożycami od drobiu odciąć w poprzek żebra i mostek, wyjąć ze środka nać pietruszki i włożyć sałatkę selerową, formując ją w taki sposób, by odtworzyć naturalny kształt ptaka.

Ugarnirować cząstkami pomarańczy, połówkami orzechów włoskich i gałązkami pietruszki naciowej. Pokrajać na plastry mięso z piersi (z każdej połówki powinno otrzymać się 10—12 kawałków).

Ułożyć indyka na dużym półmisku lub metalowej tacy, umieszczając plastry- mięsa z obu stron tuszki, a naokoło — połówki gruszek z kompotu; w wydrążenie każdego owocu włożyć wiśnię lub czereśnię. Przybrać cząstkami cytryny i gałązkami pietruszki. Można też użyć do ubrania sałatki plastrów ananasa z kompotu.