Karp w galarecie

Fish Bowl

KARP W GALARECIE
(4—6 porcji)

1 karp (ok. 1 kg), 1 marchew, 1 pietruszka, kawałek selera, 2 cebule, po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, 1—2 goździki, kawałek liścia laurowego, sól, 1,5 dkg (4—5 płaskich łyżeczek) żelatyny mielonej, sok z cytryny, 2 białka, 1/2 szklanki zielonego groszku konserwowego, 2 jaja ugotowane na twardo, natka pietruszki, pikle

Karpia opłukać, sprawić, umyć, osuszyć i ściąć z niego filety ze skórą i ośćmi, krając je w poprzek na skośne porcje. Ugotować wywar z włoszczyzny, cebuli, korzeni oraz głowy, płetw i jadalnych odpadków pozostałych przy filetowaniu. Odcedzonym wywarem zalać ułożone w wanience lub rondlu kawałki ryby i ogrzewać na małym ogniu przez 20 min. tak, by wywar tylko „mrugał”.

Ostudzić, filety wyjąć, a wywar odparować aż zostaną 2 szklanki. Dodać żelatynę namoczoną W 2—3 łyżkach przestudzonego wywaru, doprawić sokiem z cytryny, włożyć lekko ubite białka i pokruszone skorupki z dokładnie umytych jaj, zagotować, odstawić z ognia do ustania, po czym przecedzić przez zwilżone płótno.

Z kawałków ryby zdjąć skórę i usunąć ostrożnie ości, uważając, by porcje nie rozpadły się. Ułożyć na podłużnym półmisku, udekorować plasterkami jaj, zielonym groszkiem i listkami pietruszki, a także ugotowaną marchwią lub piklami. Zalać rybę razem z dekoracją warstwą krzepnącej galarety, resztą galarety ozdobić porcje za pomocą szprycy. Wstawić do lodówki do całkowitego zastudzenia.