Ogórki nadziewane

OGÓRKI NADZIEWANE SAŁATKĄ JARZYNOWĄ

2 ogórki średniej wielkości, sól, pieprz, 15 dkg sałatki jarzynowej, 2 jaja ugotowane na twardo, natka pietruszki

Jędrne, młode, podobnej wielkości ogórki cienko obrać, ściąć oba końce, przeciąć wzdłuż na pół i wydrążyć łyżeczką środek razem z pestkami. Posolić, oprószyć pieprzem, pozostawić w zimnym miejscu na 1/2—1 godz. i odlać sok. Jeśli ogórki są z odmiany sałatkowej, można ich nie obierać, a tylko ozdobnie ponacinać wzdłuż, wykrawając paski skórki. Łódeczki z ogórków nadziać sałatką jarzynową, posypać posiekaną natką pietruszki i przybrać plasterkami jaj.


OGÓRKI NADZIEWANE KREMEM Z TWAROŻKU HOMOGENIZOWANEGO Z BRYNDZĄ I MAJONEZEM

2 ogórki średniej wielkości, sól, pieprz, 1 opakowanie twarożku homogenizowanego, 2 łyżki bryndzy, 2 łyżki gęstego majonezu, 1 łyżka posiekanego koperku, gotowane warzywa: marchew, groszek zielony, burak

Ogórki przygotować jak w poprzednim przepisie. Dobrać ogórki z odmiany sałatkowej, by można je było pozostawić w skórce. Przygotować krem, dodając do twarożku bryndzę, posiekany koperek i majonez. Doprawić do smaku solą, pieprzem i ewentualnie papryką. Krem nałożyć do wydrążonych połówek ogórków. Przybrać je z wierzchu posiekaną w drobną kostkę gotowaną marchwią i burakiem oraz zielonym groszkiem.


ŁÓDECZKI Z OGÓRKÓW NADZIEWANE MIĘSEM Z DROBIU

2 ogórki, 1 szklanka gotowanego mięsa z drobiu, 2—3 łyżki gęstego majonezu, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz, mielona słodka papryka, 1 pomidor lub 1 czerwona papryka

Ogórki przygotować tak, jak podano w poprzednich przepisach. Przyrządzając farsz, gotowane mięso drobiu drobno posiekać, wymieszać z posiekaną natką pietruszki i sosem majonezowym. Doprawić do smaku solą, pieprzem i papryką. Łódeczki z ogórków nadziać farszem i przybrać paseczkami pomidora lub papryki.


KORKI Z OGÓRKÓW NADZIEWANE SZYNKĄ I JAJAMI

4 ogórki (50—60 dkg), 10 dkg szynki lub kiełbasy szynkowej, 2 jaja ugotowane na twardo, 2—3 łyżki gęstego majonezu, 3 łyżka posiekanego szczypiorku lub koperku, sól, pieprz

Odpowiednio dobrane wielkością, podłużne, równe ogórki umyć i naciąć wzdłuż, wycinając paski skórki o szerokości 3 cm. Każdy ogórek pokrajać w poprzek na 2—3 kawałki o długości 4—5 cm. Wydrążyć z jednej strony w ten sposób, by pozostało w każdym kawałku denko z częścią miąższu. Posolić, odwrócić do góry, popieprzyć i wstawić na 1/2—1 godz. do lodówki, aby sok odciekł.

Przygotować nadzienie: szynkę lub kiełbasę szynkową oraz jaja drobno posiekać, wymieszać z posiekanym szczypiorkiem lub koperkiem i sosem majonezowym, doprawić solą i pieprzem. Osączone kawałki ogórków nadziać farszem i ułożyć na małym, podłużnym półmisku.