Przyjęcia z zastosowaniem zimnych i gorących przekąsek

Processed with VSCOcam with e3 preset

Sposób przyjmowania gości staje się u nas coraz mniej skomplikowany. Poza czynnikami ekonomicznymi, wpływają na to warunki codziennego życia, jak niewielkie mieszkania, często niedostateczne zaplecze gospodarcze, chroniczny brak czasu. Do przeszłości należą obiady z kilku i kilkunastu dań, obficie zakrapiane alkoholem. Menu jest redukowane i staje się prostsze.

Na „proszone” śniadania podaje się zazwyczaj na wstępie zimne przekąski, po nich — gorącą potrawę z jaj lub ryb albo gorącą przekąskę, a następnie mięsne danie gorące, np. flaki, bigos, kołduny. Deser stanowią sery i owoce oraz czarna kawa. Obecnie podejmowanie gości śniadaniem jest raczej rzadko praktykowane.

Menu obiadowe zostało również uproszczone. Zupę poprzedza jedna lub kilka zakąsek. Po zupie podaje się gorącą przystawkę, po niej — rybę i danie mięsne, któremu towarzyszą gotowane warzywa i surówki. Zakończeniem jest odpowiednio dobrany do całości deser. Często przy obiedzie nie podaje się ryby, przez co obiad jest jeszcze skromniejszy. Przy obiadach typu lunch pozostaje zazwyczaj jedynie trzon menu, czyli mięso, gotowane warzywo i sałata lub inna surówka. Pozostałe potrawy mogą być pominięte, lub tylko podaje się niektóre z nich. Zamiast deserów podaje się czarną kawę i owoce.

Kolacje zwykle składają się tradycyjnie z zimnych przekąsek, czystej zupy z pasztecikiem, ryby na zimno i dania mięsnego na gorąco z jarzynami i sałatami. Zakończenie stanowią suflety, kremy, ewentualnie tort. I tu życie wprowadza zmiany. Gorąca kolacja w dzisiejszym wydaniu sprowadza się do podania przekąsek, barszczu czy bulionu z pasztecikami i gorącej przekąski lub tzw. małego dania, zastępujących dawne pieczyste.

Zamiast deseru pije się kawę i herbatę do wyboru. Zimna kolacja, tzw. angielska, to również posiłek zasiadany, podobny do gorącej kolacji, jeśli chodzi o zestaw dań. Różnica natomiast polega na tym, że podawane są one na zimno. W skład menu wchodzą: zimne przekąski, barszcz z pasztecikiem, zimne danie rybne lub pasztet czy ozór, zimne pieczone mięso lub drób, sałaty i ciasta. Zakończeniem jest czarna kawa.

Przy skromniejszej zimnej kolacji można podać zamiast ryb czy pasztetu sałatkę jarzynową, rybną albo mięsną. Ciasta można nie podawać, a tylko zakończyć czarną kawą lub herbatą. Stół do każdego uroczystego posiłku nakrywa się zawsze czystym, starannie wyprasowanym obrusem. Przyjęte jest dawać biały obrus do obiadów i kolacji, a do śniadania można nakryć kolorowym. Powinno się podać stosowne do obrusa płócienne serwetki, a jeśli ich nie ma — bibułkowe lub płótnowane. W regularnych odstępach (co 60 cm) ustawia się talerze płytkie (jeden lub dwa), na nich — deserowe. Zupę podaje się w filiżankach lub na talerzach napełnionych w kuchni i przyniesionych na tacy. Można też nalać zupę przed zaproszeniem gości do stołu. Nabieranie zupy na talerze przy stole praktykuje się tylko przy rodzinnych posiłkach.

Sztućce układa się z obu stron talerzy — w kolejności, w jakiej będą użyte; łyżki i widelce odwrócone wypukłą stroną do góry (na sposób francuski) lub wypukłą stroną do dołu (na sposób angielski i amerykański). Nóż kładzie się ostrzem zwróconym do talerza. Potrawy obnoszone podaje się z lewej strony, płyny nalewa się z prawej strony. Zmieniając talerze zbiera się je również na tacę z prawej strony. Wszystkie potrawy podawane na stół powinny być ładnie ułożone na półmiskach i mieć właściwą temperaturę. Potrawy gorące podaje się na ogrzanych półmiskach, zimne’ — odpowiednio ostudzone.

Zwyczajowe pory posiłków w Polsce to: śniadanie o 12—13-ej, obiad — o 14—ej, kolacja — o 19—20-ej. W dni powszednie pora obiadu może być przesunięta na godzinę 16—17. Do zakąsek podaje się u nas zwyczajowo alkohol. Może to być wódka czysta lub gorzka albo coraz modniejsze obecnie cocktaile. Na śniadanie, do gorących potraw można podawać piwo, a jeszcze lepiej porter, który nadaje się również do zimnych i gorących kolacji. Przy przyjęciach bardziej wystawnych podaje się wina. Zazwyczaj podaje się wino białe wytrawne do ryby lub przystawki rybnej, a czerwone do mięsa i serów. Szampan podaje się przy specjalnie uroczystych okazjach, począwszy od pieczystego. Powinien być naturalnie wytrawny a do deserów — półsłodki.

Wina muszą mieć odpowiednią temperaturę i być podawane w kieliszkach o stosownych kształtach, gdyż uwypukla to ich bukiet. Chłodzi się (nie mrozi) — wina białe (10^12°C), szampan, (ok. 8°C). Niektóre wina białe, np. sauternes i wermut, podaje się bardzo wyziębione. Wina czerwone powinny mieć temperaturę 16°C.

Zasadą jest podawanie białych win przed czerwonymi, win lekkich przed ciężkimi, win chłodzonych przed winami o temperaturze pokojowej. Wina białe słodkie podaje się wyłącznie do deseru. Do czarnej kawy podaje się koniak, winiak lub likier. Mają wtedy również zastosowanie słodkie domowe nalewki na owocach.

Wina nie pija się do doprawionych octem sałatek i przekąsek z sosem vinaigrette, do serów śmietankowych i do świeżych kwaśnych owoców. Natomiast w przypadku używania wina w kuchni, wskazane jest, by do stołu podać do przyrządzone z nim potrawy wino tego samego gatunku.