Zimne przekąski mięsne

Processed with VSCOcam with e3 preset

Przekąski z mięsa są chętnie przygotowywane, mimo że jest to surowiec stosunkowo drogi. Jednym z powodów ich popularności, oprócz tradycyjnych upodobań i polskich zwyczajów żywieniowych, jest fakt, że podawanie tych przekąsek sprawia mało kłopotu. Mięso można przyrządzić wcześniej, gotowe przechowywać w odpowiednich warunkach dość długo, a także w odpowiedniej chwili bardzo szybko podać. Wystarczy pokrajać w plastry, ułożyć na półmisku i przybrać tak nieskomplikowaną nawet dekoracją, jak liście selera czy gałązki pietruszki.

Przyrządzając te przekąski, należy zwracać baczną uwagę na jakość mięsa, które musi być wybrane z odpowiedniej części tuszy, dostatecznie dojrzale i skruszałe. Ma to szczególne znaczenie przy wyborze surowca na pieczenie, zwłaszcza przyrządzane po angielsku.

Jako zimne przekąski podaje się: wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę, rzadziej — baraninę i dziczyznę. Można je gotować, dusić lub piec; nie podaje się na zimno smażonych mięs, Podane poniżej przepisy na mięsa pieczone wymagają zużycia 1 kg surowca. Jest to ilość zbyt duża na 4 porcje, na które opracowane są pozostałe przepisy, ale z mniejszej ilości trudno zrobić smaczną pieczeń.

Zresztą zużycie większego kawałka okazuje się zwykle ekonomiczniejsze, bo najładniejszą część można podać w plastrach na zimno, a z mniej foremnych kawałków zrobić smaczną sałatkę, użyć do farszów lub innej potrawy mającej zastosowanie w codziennym żywieniu.